فرایند تولید رینگ اروندچرخ

 

طراحی و مهندسی در این شرکت ، با توجه به تقاضای بازار و سفارش مشتری ، کار تحقیق و طراحی یک محصول جدید رامطابق با استاندارد های اروپا و امکان سنجی تولید آن آغاز نموده و سپس با طراحی در فضای سه بعدی در هر مرحله از طراحی با تحلیل تنش روی طرح ، نقاط بحرانی که تنش بالایی را تحمل میکنند را شناسایی نموده و نسبت به تقویت واصلاح آنان اقدام میگردد ،  به طوری که طرح نهایی فاقد نقاط بحرانی و با تمرکز تنش بالامی باشد . پس از تکمیل طراحی رینگ در اختیار سازنده قالب قرار میگیرد . این واحد  طی سال های گذشته بالغ بر 60 طرح برای خودرو سازان بزرگ ایران ( سایپا، ایران خودرو، کرمان موتور و رنو) طراحی نموده است که امتحان خوب آن ها نزد مشتریان داخلی و همچنین در محصولات صادراتی ،  دلیل اعتبار نام اروند چرخ در بازار خودرو و در میان مشتریان ایرانی می باشد . در این مطلب میخواهیم فرایند تولید رینگ اروندچرخ را شرح دهیم، همراه ما باشید…

فرایند تولید رینگ اروندچرخ

در حالی که عملیات ذوب و ریخته گری تقریباً در تمام کارگاه ها و کارخانه های صنعتی وجود دارد ، ماشین های موجود در این واحد براستی از بی نظیر ترین ابزار این فرایند در نوع خود به حساب می آیند .
اولین مرحله تولید چرخ در این واحد با ذوب آلیاژ آلومینیوم ( Alsi 7 mg ) شروع می شود که با تست های کنترلی و فرایند های پالایش مذاب شامل گاز زدایی و اصلاح مذاب همراه می باشد و سپس انتقال به قسمت ریخته گری جهت تولید رینگ با پشتوانه 27 دستگاه بسیار مدرن ( LP ) تحت کنترل نرم افزار های مربوطه صورت میگیرد .
پس از ریخته گری فرایند بازرسی 100درصدی رینگ ها در دستگاه X-Ray انجام می شود تا رینگ های تولیدی عاری از هر گونه عیوب عمقی شامل : حفره ، ترک و . . . با شند . 
فرایند تولید رینگ اروندچرخ

دراین فرایند که برای آلیاژ (Alsi7mg) امکان پذیر میباشد طی سه مرحله ( Ageing – Quenching – Solution) رینگ تا دمای 540 درجه سانتیگراد حرارت دیده و سپس در آب سرد می شود و پس از آن مجدداً جهت تکمیل فرایند تا دمای 165 درجه سانتیگرادحرارت می بیند .
نتیجه این مجموعه عملیات، بهبود خواص مکانیکی شامل : استحکام کششی ، مقاومت ضربه و سختی در رینگ میباشد که در نهایت موجب مقاومت رینگ در مقابله با ضرباتی می گردد که  یک ( چرخ مطمئن ) باید در جاده ها از خود نشان دهد . کلیه رینگ های تولیدی این شرکت توسط دو دستگاه ساخت کارخانجات Eissenman آلمان و Achelin اتریش عملیات حرارتی می گردند.
فرایند تولید رینگ اروندچرخ

در واحد ماشین کاری شش خط مستقل تولید رینگ وجود دارد که هر خط توان آن را دارد تا بنا به سفارش مشتری نسبت به تولید رینگ از سایز 13 تا 20 اینچ اقدام نماید.
  در هر خط ابتدا یک دستگاه NC  دریل کارسوراخکاری و برداشتن مرکز رینگ را به عهده دارد .
سپس دو دستگاه CNC تراش کار براده برداری قسمت های بیرونی و درونی رینگ (RIM) را انجام می دهند .
پس ازاین یک دستگاه CNC فرز  با دقت و حساسیت بسیار خاص،محل پیچ ها و والو (Valve) رینگ را سوراخکاری مینماید .
درپایان ، یک دستگاه بالانس پیشرفته میزان نا بالانسی ویابالانس رینگ راکنترل و سپس دستگاه تست نشتی ، رینگ ها را به واسطه ی احتمال حفره های ریز داخل سطح ، مورد ارزیابی قرار می دهد .
لازم به ذکر است پس از پایان مرحله ی ماشین کاری ، برای اطمینان از اندازه های ابعاد رینگ ماشین کاری شده و انطباق با نقشه اصلی رینگ ، در هر شش خط تولیدی  ، کنترل و اندازه گیری ابعاد رینگ باابزارهای دستی دیجیتال صورت میگیرد و جدای از آن  دستگاه های اندازه گیری بسیار دقیق CMM و run out نیز در اندازه گیری رینگ به خط تولید کمک مینماید .
با اتمام فرآیند ماشین کاری و تست های نهایی ، رینگ آماده فرایند رنگ کاری  می گردد.
قابلیت ماشین کاری در این واحد تا حدی دقیق است که شاخص قابلیت فرایند CPk > 2.5 راتأمین نموده و بیانگر کیفیت بالای
ماشین آلات و استاندارد های این مجموعه میباشد .
فرایند تولید رینگ اروندچرخ

خط رنگ در کارخانه تولید رینگ اروندچرخ  منحصر به فرد ترین واحدیست که مشابه آن در هیچ کارخانه ای درایران وجود ندارد !
برای فرآیند رنگ و زیبایی محصول ،رینگ اروند چرخ یکه تاز و بی رقیب است .
فرایند تولیدرینگ اروند چرخ یکی از پیشرفته ترین دستاوردهای بشررا دردنیای تکنولوژی رنگ به خدمت گرفته است .
دو هدف بزرگ این تکنولوژی پیشرفته ،  زیبایی و مقاومت رنگ می باشد .
در فرآیند  رنگ کاری ، رینگ پس از آخرین مرحله ماشین کاری با عبور از تونل (Pretreatment) با مواد شیمیایی خاص  شسته و وارد کوره خشک کن  (water dryer) می شود .پس از آن در اولین  مرحله پاششی ، رنگ پودری (powder Paint) پاشیده شده و وارد کوره  پخت (powder dryer) می گردد تا در نهایت لایه ی مقاوم آستر تشکیل گردد .
بعد از خروج از کوره ، رینگ در مرحله دوم با رنگ متالیک (Base Coat) پوشش داده می شود و مجدداً رنگ براق کننده (Clear Coat) پاشیده می شود ودر آخر در کوره پخت نهایی (paint dryer) قرار می گیرد .
رینگ پس از خروج ازکوره مجدداً مورد بازرسی نهایی قرارگرفته ودرصورت تایید به واحدبسته بندی وانبارتحویل میگردد .

فرایند تولید رینگ اروندچرخ
  بسیاری از کمپانی های صنعتی در جهان برای جذب مشتری همه گونه راه هایی را می آزمایند .
اما اروند چرخ تنها راه را ، کیفیت بالای رینگ های تولیدی خود تحت لیسانس BBS آلمان می داند .
خرید دستگاه های مدرن در فرآیند تولید و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی به منظور کنترل کیفیت و آموزش نیروی انسانی متخصص در خارج از کشور ما را از تجربه های غیرحرفه ای وسود جویانه بی نیاز می دارد .
مجموعه ی پرسنل همکار در واحد کنترل کیفیت علاوه بر نظارت و کنترل کیفیت محصولات تولیدی ، در اخذ استانداردهای بین المللی برای محصولات و کارخانه نیز در تلاش می باشند .
فرایند تولیدی رینگ اروندچرخ با استانداردهای سخت و بروز اروپا به بازار ایران عرضه می شوند و این مطلب همواره در بازدید خودرو سازان نامی ایران (ایران خودرو و سایپا ) مکرراً ابراز شده است .
کلیه استاندارد های مورد استفاده درشرکت اروندچرخ ، اعم ازاستاندارد های پژو PSA-استاندارد های DIN , ASTM همگی از استاندارد های بروز اروپا می باشند .
این کارخانه افتخار دارد که مشتریان ،محصول تولیدی اروند را به عنوان (چرخ مطمئن) پذیرفته اند !کلیه محصولات این کارخانه دارای علامت استاندارد ملی ایران، و کلیه فرایندهای تولیدی مشمول استانداردهای IATF 16949 و ISO 9001:2015، از شرکت TUV NORD آلمان می باشند.
فرایند تولید رینگ اروندچرخ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما هنگام رسیدن محصول به انبار به شما اطلاع خواهیم داد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.